OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

OUR PARROTS     NAŠE PAPAGÁJE     NUESTROS LOROS

Do Nového roku 2022 zostáva:

Papagáj kráľovský

 

Vyhovuje mu väčšia voliéra s dĺžkou min. 3 metre. Odporúčame ho chovať vo voliére samostatne. Celoročne môže byť vo vonkajšej voliére, v zimnom období treba voliéru upraviť na prezimovanie. Veľmi rád má pestrú stravu, doplnenú ovocím, zeleninou a piškótami. Pochádza z východnej Austrálie. Samička znáša 3-6 vajec. Dĺžka sedenia na vajciach trvá 20 dní. Mláďatá opúšťajú hniezdo asi po 35 dňoch. Papagáj kráľovský sa dožíva až 40 rokov. Samec má silné červené sfarbenie, ku ktorému prichádza v 2-3 roku života. Zobák má červenej farby. Samička je zeleno-červená, podobná mláďatam. Tento druh papagája je u chovateľov veľmi obľúbený.

 

 

Rozela penant

Veľmi častý a rozšírený druh papagája u chovateľov. Dospelý jedinec je sfarbený  krásnou červenou farbouv kombinácii s modrou. Samec zväčša objemnejší zobák a hlavu v porovnaní so samicou. Mláďatá sú zeleno - modro - červenej farby a na druhý rok prefarbujú na červenú s modrou. Rodičia sedia na vajciach 21 dní a o 35 dní mláďatá opúšťajú hniezdo. Rozela veľmi rada lieta a vyhovuje jej priestrannejšia voliéra. Rozelovité papagáje sa vemi ťažko znášajú v jednej voliére s inými druhmi. Záleží na konkrétnej páre, ale "bez boja" sa nám ich podarilo mať vo voliére s korelami a andulkami. Tento druh sa dožíva do 25 rokov. Pochádza z južnej časti Austrálie (Queensland a Wales).     

Papagáj červenokrídly

Tento druh papagája pochádza z Austrálie. Je to druh, ktorý je možné chovať celoročne vo vonkajších voliérach, s potrebnou úpravou v zimnom období. Aj tieto papagáje potrebujú spoľahlivý úkryt, preto v zimnom období treba voliéry dôkladnejšie prikryť. Samička znáša 3 - 6 vajec, na ktorých sedí 21 dní. Mláďatá ďalších 35 - 40 dní kŕmi samička. Keď opustia búdku pri kŕmení pomáha aj samček. Mláďatá sa podobajú na samičku. Zmena sfarbenia nastáva v druhom roku, kedy môžeme už ľahšie rozoznať samca od samice. Samec má krásnu sýtu zelenú farbu s výrazným červeným lemovaním krídiel. Tieto papagáje potrebujú na prelet voliéru o dĺžke 3 - 4 metre. Vhodná je pre nich búdka s výškou aspoň 1 meter. Papagáj červenokrídly sa dožíva do 40 rokov.

Alexander čínsky

Alexander čínsky pochádza z Ázie. Jeho domovom je India a Čína. Je to papagáj, ktorý rád lieta a odporúčaná dĺžka voliéry je min. 3 metre. S obľubou okusuje konáre stromov, ktoré s radosťou privíta vo svojej voliére. Rád šplhá a vymýšľa vo voliére, kde je možné umiestniť aj húpačku. Dospieva v 2-3 roku, samec má oranžovo-červený zobák, samica má čierny zobák a biely pásik na krku. Pred párením samec toká o palice (konáre) a "predvádza sa" pred samicou. Samička znáša 3 - 5 vajec, na ktorých sedí 23 dní, mlaďatá opúšťajú hniezdo cca po 45 dňoch. Po vyletení sú mladé papagáje rovnaké bez rozdielu pohlavia. Všetky majú čierne zobáky a rovnaké sfarbenie. Pre určenie pohlavia sa odporúča vykonať DNA. Tento druh môžeme celoročne chovať vo vonkajšej voliére, s vhodným prikrytím počas zimného obdobia. Papagáje sa dožívajú cca 35 rokov. 

Papagáj červenočiapkový Tento druh papagájov patrí medzi dobrých letcov, uvíta voliéru o dĺžke min 3 metre. Naša skúsenosť je, že pár odchoval mladé aj vo voliére s dĺžkou 2 metre. Všetko záleží od harmónie medzi nimi. Táto zásada platí v podstate pre všetkých papagájov. Papagáj červenočiapkový hniezdi v 2 roku, ojedinele v prvom. Samička znáša 5 - 8 vaje, inkubačná doba je 21 dní, mláďatá opúšťajú hniezdo cca po 30 dňoch. Mladí vtáci sú veľmi plachí a bojazliví. Týchto vtákov neodporúčame chovať v drevenných voliérach. Veľmi radi okusujú a až ničia drevo. Patria medzi odolné druhy, ktoré zimu znášajú dobre. Nepatria k dôverčivým a sú plachšej povahy. Dospelí vtáci majú pekné sfarbenie. Samec má intenzívnejšie vyfarbenú časť hlavy, býva väčší a máva širší zobák. Rozlíšiť pohlavie u mladých papagájov nie je u tohto druhu jednoduché.

Kakariki červenočelý Kakariki červenočelý je nenáročný druh na chov. Nepotrebuje rozmerovo veľkú voliéru, vôbec nie vysokú. Je to typ "hrabavý", mnoho času trávi na zemi vo voliére, kde rád hrabe v hline. Je odolný a nevyžaduje v zime prikurovanie. Jeho mínusom je hrabanie v krmive, kde vzniká väčší odpad, porosýpa čo môže. Vhodné je k nemu dať do voliéry napr. prepelice, ktoré skonzumujú rozhrabané krmivo. Kakariki je bojovnejší typ, najmä v čase hniezdenia. Dokázali sa zniesť s andulkami a korelami, pri iných papagájoch boli problémy a museli sme ich oddeliť. Pre jeden pár kakarikov je postačujúca aj klietka o dlžke 1 meter, ak dáme hniezdnu búdku z vonkajšej strany. Samček je od samičky mohutnejšieho vzrastu, vidieť to najmä na hlave a zobáku. Chová sa vo viacerých farebných mutáciách.

Papagáj patagónsky


Papagáj patagónsky pochádza z Južnej Ameriky. Jeho domovom je Chile a Argentína Tento papagáj je v uvedených krajinách zákonom chránený.
Pre chov je potrebná priestrannejšia a pevná voliéra, nakoľko drevo a slabšie pletivo ľahko rozkúše.  Rád má ovocie, zeleninu a iné doplny, podobne ako väčšina papagájov. Pravidelne treba týmto papagájom dodávať čerstvé konáre ovocných stromov, veľmi radi ich okusujú. Papagáj patagónsky mnohých chovateľov odradí pre jeho hlučný prejav, ktorý môže mnohým ľuďom prekážať. Nie je nadaný na imitáciu ľudskej reči a obubuje vonkajšie voliéry.  Samička znáša 3-5 vajec, ktoré zohrieva 24-26 dní. Mláďatá opúšťajú hniezdo po ďalších 8 týždňoch. Vtáci privítajú mierne naklonenú dutinu pre hniezdenie alebo búdku v tvare "L". Pohlavie určiť u tohto druhu je možné iba pomocou DNA. Rozdiel medzi samcom a samicou nie je žiadny. Jedince dospievajú v 3 - 4 roku.   

Papagáj horský Papagáj horský je mierumilovný vták, nie je hlučný a je možné ho ľahko skrotiť. Nie je hlučný a možno ho vo voliére chovať aj s inými druhmi. Samček je žltastej farby a samička viac do zelena. Zahniezdiť môže v 1-2 roku, samička znáša 3-7 vajec na ktorých sedí 22 dní. O cca 30 dní mláďatá opúšťajú hniezdo. Mláďatá sa veľmi sfarbením podobajú na samičku. Patrí k druhom, ktoré možno celoročne chovať vo vonkajších voliérách, samozrejme s vhodným prikrytím voliéry. Pre všetky papagáje chované celoročne vonku treba zabezpečiť hrubé palice , aby neobčiahli prstami palicu / konár na ktorom v zime sedia. Tým im neomrznu prsty, keďže ich prykrijú svojím perím. Tento papagáj sa dožíva do 20 rokov. Úspečne nám mnohokrát vychoval mladé vo voliére s dĺžkou 2 metre. Tiež záleží na harmónii samotného páru. Tento druh má svoj domov v Austrálii. U nás je dosť rozšírený a u chovateľov obľúbený.

Papagáj nádherný

Papagáj nádherný pochádza z Austrálie. Do Československa sa prvýkrát doviezol v roku 1968. Je to tichý typ papagája, ktorý nevyrušuje okolie. Rád lieta. Preto vhodná voliéra je 2 - 3 metre. Prezimovať môže vo vonkajšej voliére s vhodným zakrytím voliéry. Rozlíšenie pohlavia je u tohto druhu jednoduché, samček má výrazné žlté sfarbenie čela a červený "obojok" na krku. Rozdiel v pohlaví je vidieť už v 1. roku. Dospievajú v druhom roku života. Samička znáša 3-7 vajíčok, na ktorých sedí 20 dní. Po ďalších 4 - 5 týždňoch mláďatá opúšťajú hniezdo. Aj tento druh papagája má rád doplnky k strave, ako je ovocie, zelenina, vaječná zmes, púpava... Papagáj nádherný (nazývaný tiež Baraband) sa dožíva cca 15 rokov. U našich chovateľov je dosť rozšírený pre nekonfliktnú povahu, je možné ho chovať vo voliére aj s inými druhmi papagájov.

 

Korela chocholatá

Korela chocholatá patrí medzi veľmi častých papagájov u chovateľov.  Je to nenáročný druh (podobne ako andulka) a aj preto ju chová mnoho začiatočníkov. Dožíva sa 10 - 15 rokov. Na vajciach sa striedajú obaja vtáci. Inkubačná doba trvá 18 - 21 dní a po ďalších 4 týždňoch mláďatá opúšťajú hniezdo. Voliéra pre korely je vyhovujúca aj o dĺžke 2 metre. Je to znášanlivý papagáj a nemali sme problém ju mať aj s inými druhmi vtáctva. Je vhodný aj na skrotenie a ako spoločnosť v byte. Pochádza z Austrálie. Vyskytuje sa vo viacerých farebných mutáciách. Najznámejšie sú šedé, biele, straky, perlové či škoricové. Korela dospieva po 12 - 15 mesiacoch. Tak ako aj ostatné papagáje, aj korely majú radi doplnky stravy, ako šalát, mrkvu, piškóty. vaječnú zmes, jablká ap. Pri vhodnom prikrytí vonkajších voliér je možné korelu celoročne chovať vo vonkajších voliérach.

 

Alexander veľký Alexander veľký dospieva v treťom roku. V druhom roku má samec už čierny obojok a toto je rozlišujúci znak pre určenie pohlavia. Alexander veľký má výrazný červený zobák. Samička sedí na vajciach zhruba 28 dní a po ďalších 30 dňoch mláďatá opúšťajú hniezdo. Aj tento druh obľubuje zeleninu, ovocie či piškóty a najmä senegalské proso.
Patrí k odolným papagájom čo sa týka zimného obdobia, je hlučnejší, rád okusuje drevo. Vo voliérach potrebuje prelet aspoň 3  metre.
Ak ho chceme do bytu: je to veľmi obľúbený druh na skrotenie, rýchlo sa učí slovám, ktoré počuje v okolí. Keďže má dlhý chvost, treba mu zabezpečiť dostatočne veľkú klietku. Charakteristikou a správaním ho možno porovnať s alexandrom čínskym.

Amazoňan modročelý        popis  

 

Barnard límcový južný popis 

 

Neoféma bourková

Papagáj bourkový pochádza z Austrálie. Patrí do skupiny "tráviare". Existujú viaceré mutácie. Na obrázkoch sú ukážky z pôvodne sfarbeného papagája, mutácie ružovej a mutácie lutino. Je možné tieto mutácie navzájom páriť. Samica znáša 4-6 vajec, niekedy sa podarí vychovať aj viac ako 1 hniezdo. Vysedenie vajec trvá 18 dní. Mláďatá preperia a získajú sfarbenie dospelých jedincov asi po polroku. Na hniezdenie nepotrebujú veľké voliéry. Je možné úspešne dochovať mláďatá v klietke s dĺžkou 1m. V tom prípade do klietky dáme iba 1 pár. Osobné skúsenosti hovoria, že tento druh môže byť aj vo väčších voliérach. V kombinácii s napr. andulkami či korelami. Treba však sledovať prvé hodiny / dni správanie papagájov vo voliére, aby neprišlo ku konfliktom. Je to papagáj, ktorý je veľmi tichý a zvuky, ktoré vydáva sú veľmi jemné. Mnohí chovatelia ich v zimnom období poskytnú nielen závetrie, ale aj vykurovanú miestnosť. Niektorí chovatelia ich majú celoročne vonku. Dôležité je, aby neboli v prievane a sú hákliví na vlhké prostredie. Kŕmenie - ako ostatným tráviarom. Treba im ponúknuť proso, ovos, slnečnicu a ďalšie semená, ktoré zakúpime v "miešanke" pre vtáctvo. Oni si vyberú čo im chutí a následne môžeme prestať dávať to čo často zostáva v miske nevylúskané.